Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

Рабів до раю не пускають

20 02 2018 0В державному архіві Тернопільської області експонується виставка «Рабів до раю не пускають», приурочена увічненню пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Виставку відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський. З вітальним словом виступили заступник голови Тернопільської обласної ради, кандидат історичних наук Любомир Крупа та секретар Тернопільської міської ради Віктор Шумада. Своїми спогадами про Майдан поділилися волонтер Майдану Галина Бондаренко, методист Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти Оксана Куриш. Про створення та реалізацію проекту «Книга звитяги Євромайдану та АТО» розповіла його координатор, завідувач Центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти  Світозара Хома.

Основою виставки стали документи архівного фонду «Збірка документів про Героїв Небесної Сотні Революції Гідності та бійців з Тернопільщини, які загинули в зоні антитерористичної операції на сході України», фотографії головного спеціаліста Ігоря Крочака, який зараз несе службу в зоні проведення АТО, видання з фондів бібліотеки архіву та документи, передані у дарунок держархіву області волонтером Майдану Галиною Бондаренко.

У першому розділі представлено книги, які розповідають про історію Євромайдану, та документи, передані волонтером Майдану Галиною Бондаренко. Це посвідчення, бейджики «Штабу національного спротиву», організаторів, волонтерів, інтендантської служби, медичної служби; «Анкета учасника протестів на Майдані», листівки «Логістичного штабу Євромайдану».

         Документи наступного розділу виставки розповідають про Героїв Небесної Сотні, уродженців Тернопільщини. Це Олександр Капінос, 1984 року народження, уродженець с. Дунаїв Кременецького району, загинув 19 лютого; Ігор Костенко, 1991 року народження, уродженець с. Зубрець Бучацького району, загинув 20 лютого; Василь Мойсей, 1992 року народження, уродженець с. Зубрець Бучацького району, загинув 20 лютого; Устим Голоднюк, 1994 року народження, уродженець м. Збараж; Назар Войтович, 1996 року народження, уродженець с. Травневе Збаразького району, загинув 20 лютого; Тарас Слободян, 1982 року народження, уродженець м. Тернопіль, Василь Аксенин, 1962 року народження, уродженець с. Литячі Заліщицького району. 5 березня 2014 року в с. Підгороднє поховали Тараса Слободяна, учасника Майдану у Києві, тіло якого знайшли у лісах Сумщини. 12 березня під час лікування у Польщі помер Аксенин Василь, уродженець с. Литячі Заліщицького району, який був важко поранений підчас розстрілу демонстрантів.

         Публікації в місцевих ЗМІ та з інтернет-ресурсів розповідають нам про Олександра Капіноса, 1984 року народження, уродженця с. Дунаїв Кременецького району.

Про Героїв Небесної Сотні Бучацького району Ігоря Костенка та Василя Мойсей розповідають документи із документальної збірки «Книга звитяги Євромайдану та АТО» членів учнівського самоврядування Бучацького району, експедиційно-пошукового загону «Цвіт нації» Бучацького колегіуму імені святого Йосафата та Бучацької Ліги старшокласників.

Матеріали з документальної збірки Збаразького районного комунального будинку дитячої та юнацької творчості і загальноосвітніх навчальних закладів Збаразького району «Книга звитяги Євромайдану та АТО» розповідають нам про Героїв Небесної Сотні, родом із Збаражчини, Устима Голоднюка та Назарія Войтовича.

         На виставці експонується копія автобіографії Тараса Слободяна, його світлина, та повідомлення про учасника Майдану Василя Арсенича.

В експозиції також представлені світлини із зображенням місць загибелі Героїв, указ Президента України від 21 листопада 2014 року «Про присвоєння звання Герой України» Героям Небесної Сотні.

Цікавими є спогади учасників Євромайдану, які експонуються в третьому розділі виставки. Зокрема, спогади уродженця Заліщицького району, учасника «Афганської сотні» Євромайдану Ярослава Гринишина, спогади учасників Євромайдану, жителів Кременеччини Дмитра Кидалюка та Ігоря Генсіровського, а також спогади Олесі Жуковської, яку було важко поранено 20 лютого на Майдані. Ці документи є частиною проекту «Книга звитяги Євромайдану та АТО», який реалізований Центром виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти. Ідея створення цього проекту зародилась у лютому 2014-ого року, після кривавих розстрілів беззбройних громадян на Майдані Незалежності в Києві. Протягом трьох років представники учнівського самоврядування Тернопільщини разом із своїми кураторами працювали над науково-дослідними роботами під назвою «Книга звитяги Євромайдану та АТО». Вони спілкувалися із героями нашого часу, з їхніми родичами, збирали світлини та різні документи. 30 березня 2017 року ці роботи були презентовані в держархіві області та передані на державне зберігання.

На виставці експонується книга активного учасника Революції Гідності, бійця батальйону «Айдар» Андрія Юркевича «Моя революція». В ній автор описав події 18-20 лютого в Києві, сам проілюстрував її відповідними фотографіями. В червні 2014 року Андрій пішов добровольцем в батальйон «Айдар», та загинув в зоні АТО 5 вересня 2014 року.

Яскравим доповненням виставки стали особисті речі, надані учасниками Майдану. Зокрема це куртка, хустка та чоботи волонтера «Самооборони» Тернополя, члена 15 Сотні «Самооборони» Києва Лілі Мусіхіної; наплічник, бронежилет, протигаз, окуляри, шолом та бита члена «Афганської Сотні» Миколи Гоя; світлини, які передала в архів волонтер Майдану Галина Бондаренко, та банер-плакат «Небесна Сотня», який передали в держархів області представники громадської організації «Наш рідний Тернопіль».

В рамках відкриття виставки директор держархіву Федір Полянський презентував альманах «Зродились ми великої години…». В ньому надруковані кращі твори старшокласників Тернопілля, які надійшли на конкурс, приурочений 75-річчю створення Української Повстанської Армії, який був ініційований Тернопільською обласною організацією «Меморіал» ім. Василя Стуса. В альманасі чимало публікацій, пов’язаних із подіями Революції Гідності.

На відкритті виставки були присутні учні 8-го класу ЗОШ № 4 м. Тернополя.

Запрошуємо усіх охочих відвідати виставку та пригадати події недавнього минулого, адже Революція Гідності не тільки сколихнула країну хвилею патріотизму, а показала важливість національної ідеї. Нині саме за неї триває боротьба, і те, наскільки ця боротьба буде успішною, залежить від кожного з нас.

Оксана Сулима,

головний спеціаліст

відділу інформації та

використання документів

20 02 2018 0

20 02 2018 1

20 02 2018 2

20 02 2018 320 02 2018 4

20 02 2018 5

20 02 2018 620 02 2018 7

20 02 2018 8

20 02 2018 9

20 02 2018 10